Szerző: Németh Donáta
Ausztráliában a huszadik század második felében jelentősen csökkentek a termelékenységi mutatók. Ennek az előrejelezhető negatív gazdasági és társadalmi következményei felhívták a szakpolitikusok figyelmét, hogy foglalkozni kell a fiatal nők számára megfelelő környezet és feltételek kialakításával. Egy 1996-ban kezdődő longitudinális felmérésnek is ez a téma került a fókuszába.
A szerzők 40 ezer nőt kérdeztek meg, három hullámban. A kutatásban részt vevők a felmérés kezdetén 18-23 évesek voltak, a méréseket az alábbiak szerint ismételték:
- hullám: 1996-ban a 18-23 éveseket
- hullám: 2000-ben a 22-27 éveseket
- hullám: 2003-ban 25-30 éveseket
Összesen 7,790 nőtől kaptak választ a kutatók mind a három mérési fázisban. A vizsgálat során többek közt az anyasággal, a karrierrel és a párkapcsolattal kapcsolatos törekvéseket mérték fel, az alábbi eredményeket kapták:
Anyasági törekvés: A fiatal nők többsége szeretett volna gyerekeket, a legtöbben kettőt. Általában csökkent a gyermek utáni vágy a kor előrehaladtával a 2. és a 3. mérési hullámban, a csökkenés a gyermektelenek körében volt a legmarkánsabb.
Foglalkoztatottsági törekvés: Mind a három hullámban a teljes munkaidejű fizetett alkalmazás lehetőségét jelölték meg a legtöbben, ezután a részidős fizetett alkalmazás következett, majd az önalkalmazás/saját üzlet, és csak kevés nő törekvései között jelent meg az otthoni munkavégzés. A mérés előrehaladtával törekvéseik tekintetében többen váltottak a teljes munkaidejűről a részidős fizetett alkalmazásra, melynek oka lehetett a munka és a család összeegyeztetésének nehézsége.
Kapcsolati törekvés: A házasság volt a legtöbbek által választott ideális kapcsolati forma minden hullámban. Csak a nők 3.1 % törekedett stabil kapcsolatra házasság nélkül és 0.1% (7 nő) vágyott az egyedülálló státuszra.
A szerzők kiemelik, hogy az aspirációk tekintetében két jól körülhatárolható csoport azonosítható:
1., Akik később válnak anyákká, magasabb képzettséget szereznek és előtérbe helyezik a karrierjüket a pályájuk elején.
2., Akik fiatalon anyává válnak és nem törekednek további tanulmányokra vagy karrierre, de van valamilyen fizetett munkájuk.
A szerzők azt is vizsgálták, hogy a törekvések mögött inkább saját döntések vagy a körülmények állnak. Arra jutottak, hogy a szocio-demográfiai különbségek, mint a lakhely, a legmagasabb iskolai végzettség, a foglalkoztatottság, a jövedelem, a családi állapot, az anyasági helyzet és a kor befolyásolják a törekvéseket és a preferenciákat az életben. Általánosságban azonban elmondható, hogy a nők többsége kombinálni szeretné a fizetett munkát és a családot: a házasság, egy vagy két gyermek, és a teljes munkaidejű foglalkoztatás szerepelt a válaszadók többségének aspirációi között. A mérés előrehaladtával azonban egyre többek számára vált a részmunkaidős foglalkoztatottság az elsődleges törekvéssé, így ezen lehetőség biztosítása kiemelten fontos tényező lehet a termékenységi ráta csökkenésének megállításában.
Felhasznált irodalom: Melissa Johnstone and Christina Lee (2009): Young Australien women’s aspirations for work and family, No. 81.
Utolsó kommentek