Szerző: Pálfi Éva
Ajánlás útján történő foglalkoztatás
Mindannyian ismerünk olyan embert, aki ajánlás útján sikeresen helyezkedett el az álommunkahelyén, mi pedig azt kívántuk, bár nekünk is lennének ilyen kapcsolataink. Ha nem is ismerünk ilyen szerencsést, Móricz Zsigmond Rokonok című könyve vagy annak filmes változata beugorhat a téma kapcsán.
Kutatások bizonyítják, hogy a baráti társaságunk, ismerősi kapcsolataink kihatással vannak foglalkoztatásunkra, ezáltal jövedelmünkre is. A nemi vagy etnikai különbségek mellett a társadalmi kapcsolatainkban tapasztalható különbségek is látszódnak munkaerőpiaci helyzetünkön. Egy amerikai felmérés szerint az USA munkavállalóinak kb. 50%-a barátokon, családtagokon vagy más szociális kapcsolaton keresztül helyezkedik el.
A kapcsolati háló hatása
A szociális hálózatunk különböző alcsoportokból áll, ezeket pedig olyan egyének alkotják, akik többségében azonos nemzetiségbe, etnikumba és társadalmi osztályba tartoznak, mint mi. A munkával, a megüresedett pozíciókkal kapcsolatos információk a hálózaton keresztül áramolnak, így ha valaki egy alulreprezentált hálózat tagja, például valamilyen kisebbséghez tartozik, akkor nem jut el hozzá annyi információ, mint amennyi a többségi társadalom tagjaihoz. Így egy öngerjesztett szegénységi csapda alakul ki: ha valaki olyan társaságban mozog, ahol a többség nem megfelelő munkahelyen dolgozik, neki is kisebb esélye lesz alkalmas pozíciót találni, és a későbbiekben kisebb eséllyel fogja valamely ismerősét ő maga megfelelő munkáltatóhoz beajánlani. A kapcsolati hálónk ráadásul nem homogén. Vannak erősebb és gyengébb kapcsolataink. Például a két legjobb barátunk valószínűleg egymást is ismeri, ők valószínűleg szintén egy társadalmi csoportba tartoznak. Ezek a nem véletlenszerű kapcsolódásaink. De egy volt általános iskolai osztálytársunk, akivel pár évente néhányszor összefutunk az utcán, már jó eséllyel nem ismeri ezeket a barátainkat és mi sem az övéit, ezek a lazább, kevésbé homogén klikkjeink alkotják a véletlenszerű kapcsolódásainkat.
Fontosak a véletlenszerű kapcsolatok
Az állás lehetőségekről való információ áramlást vizsgálta Tassier és Menczer egy 2008-as amerikai kutatásban. A szerzők az alábbi megállapításokra jutottak:
- a kisebbségi csoportok tagjai nagy mennyiségű információval rendelkeznek saját szociális hálózatukról, de gyakran függetleníteni akarják magukat a többségi társadalomtól.
- a szegregált társadalmi csoportokban a nem véletlenszerű kapcsolatok segítségével lehet inkább munkához jutni.
- az integrált vagy többségi csoportokban a véletlenszerű kapcsolatok hasznosabbak munkaerőpiaci szempontból.
Forrás: T. Tassier, F. Menczer (2008): Social network structure, segregation, and equality in a labor market with referal hiring. Journal of Economic Behavior & Organization. Vol.66. 514-528
Utolsó kommentek