Szerző: Pálfi Éva

Magyarországon jelenleg a kormány tagjait csak férfiak alkotják . Hazánkon kívül 2015-ben olyan országokban nem volt női miniszter, mint Szaúd-Arábiával vagy Pakisztán, de a szomszédos Szlovákiában is a mienkhez hasonlóan alakult a nemi arány.  A parlamentben magasabb a nők aránya, azonban az utóbbi években romlás mutatkozott e tekintetben is. A rendszerváltás óta figyelhető meg a csökkenés és az európai átlaghoz képest is nagyon rosszul teljesítünk.

Számok 2015-ből

Az esélyegyenlőség egyik legfontosabb mutatója a nők aránya a politikai életben, a 2014-es választások után ez feltűnően csökkent a magyar parlamentben. Részben annak is köszönhetően, hogy az összképviselői létszáma is alacsonyabb lett, a nők pedig rendszerint a listák hátsóbb helyeiről nem tudtak bekerülni az országgyűlésbe. Magyarországon 1945-ben kaptak a nők választó jogot, innentől kezdve egészen a 80-as évekig nőtt a számuk a parlamentben: ekkor a skandináv államokéhoz hasonló magas aránnyal rendelkeztünk. Jelenleg a nők aránya a magyar országgyűlésben 6% körül van.

Világviszonylatban 2014-ben Ruandában volt a női képviselők aránya a legmagasabb: az alsóházban 63,8%, felsőházban 38,5%.  1997-től az országok legnagyobb részében növekedés, vagy stagnálás figyelhető meg. Magyarország azonban a keleti országokhoz képest is el van maradva, ez a folyamat 2002-ben kezdődött. A rendszerváltó országok is lehagytak minket, és ez napjainkra is így maradt.

A magyar pártoknál 2014-ben a nők aránya nagyon változóan alakult. Legmagasabb a Szövetségben Együtt Magyarországért, SZEM-nőpártban volt, ahol mindegyik jelölt (5fő) nő volt. Második helyen a Rend, Szabadság, Jólét párt állt, ahol 66,7%-al. Legalacsonyabb arányt az egyéni jelöltek között az országos litát állító pártok tekintetében a Fidesz-KDNP szövetségében találunk (5,7%), illetve 10 olyan szerveződés is megjelent a palettán, ahol az egyéni jelöltek között egyáltalán nem volt nő. Az országos listát állító pártok közül a Zöldek "teljesítettek" e tekintetben a legjobban 48,5%-al. Magyarországon -és a világon mindenütt- a baloldali pártokban általában magasabb a nők aránya, de hazánkban például az MSZP-ben is csökkenés figyelhető meg e tekintetben.

Hazánkban a jelenleg a legerősebb, legnagyobb támogatottságot élvező pártokban nagyon alacsony a női részvétel, mely jól reprezentálja a nemi esélyegyenlőség állapotát általában a gazdaságban és a munkaerőpiacon.